Detský divadelný súbor IMRO

Detský divadelný súbor IMRO reprezentuje literárno-dramatický odbor ZUŠ IWK, ktorý je zameraný na hru v súbore. Otvára školské vernisáže výtvarného odboru, hrá pre detičky v nemocnici, organizuje vystúpenia pre rodičov, kamarátov a verejnosť, reprezentuje mesto Považská Bystrica na Deň ZUŠ v Rožnove pod Radhoštěm. IMRO sa každoročne na jar zúčastňuje prehliadky detských divadelných súborov Rozprávkové javisko, ktorá má súťažný charakter. V máji vystupuje na mestskom festivale detských divadelných súborov DEDIF. Druhý septembrový piatok sa prezentujeme na benefičnom koncerte BUDÍK.

V súčasnosti DDS IMRO tvoria 3 skupiny žiakov vo vekovom rozpätí 7 - 20 rokov.
V školskom roku 2009/2010 sme zatiaľ hrali divadlo na Česko-slovenskom divadelnom festivale v Prahe (október), na Detskom oddelení NsP, Považská Bystrica (december), na vianočnej akcii Vianočka podľa Imra (december), zúčastnili sme sa regionálnej prehliadky Rozprávkové javisko (marec) a otvárali sme niekoľko vernisáží na pôde našej školy.

IMRO najmladší

Je to skupina detí vo veku 6-8 rokov. Sú to divadelníci, ktorí LDO navštevujú prvý alebo druhý rok. Učia sa pohybovať a rozprávať na javisku, vymýšľajú vlastné etudy, pracujú s bábkami.

V tomto školskom roku sa prvýkrát predstavili na Detskom oddelení NsP Považská Bystrica s hrou Strašidlá-plašidlá. Rovnako prvýkrát sa zúčastnili regionálneho kola Rozprávkového javiska v Púchove s hrou Milujem lietanie.

Pri tvorbe našej prvej naozajstnej hry Milujem lietanie sme si pomohli rozprávkou Branislava Jobusa Láska k lietaniu. Chceli sme ukázať, kam až sa dá zaletieť, keď nám na niečom naozaj záleží. V hre vystupuje niekoľko lietajúcich postáv: Ďateľ Miro, Holubica Veronika, Orlica Aďa-umeleckým menom Monika, Mravček Milko a Motýlica Saška. Všetci "Letníci," ako sme si ich pomenovali, sa zúčastnia lietajúcej súťaže, ktorej velí bájny Kôň Pegas. Mimochodom tiež lieta.

IMRO starší

Žiaci 2. stupňa ZŠ. Na javisku nestoja prvýkrát, no mnohému sa ešte musia priučiť. Precvičujú si zručnosti z predchádzajúcich ročníkov a naberajú skúsenosti.

V tejto sezóne inscenujeme Rozprávku pod baterkou, ktorá divákov zavedie na pytačky do Nerozhodného kráľovstva. Princ Nerozhodko si má vybrať budúcu manželku a s výberom má veľké ťažkosti. V jeho nerozhodnej chvíľke mu pomáha jeho sestra princezná Nerozhodulienka, Sluha Alfréd, Dvoranky a najmä Kuchárka Maťa. Ktorú z princezien si Nerozhodko vyberie? Krasomilku, Smiešku alebo Múdravku?

Autorkou námetu a scenára hry Rozprávka pod baterkou je Janka Smokoňová, ktorá bola v marci úspešne prijatá na odbor dramaturgia na VŠMU v Bratislave.

IMRO najstarší

Najstaršou skupinou LDO sú stredoškoláci, skúsení divadelníci, ktorí majú za sebou niekoľko predstavení a mnoho hodín divadelných skúšok. Často sa však stáva, že sa niektorí prihlásia neskôr - počas strednej školy a musia veľa dobiehať. No nesťažujú si, divadlo ich baví.

Táto skupina sa okrem klasického divadla venuje aj divadelnej improvizácii, ktorá nás nadchla už v minulom školskom roku. Veľmi radi by sme založili imrovizátorskú skupinu. Nechcete sa pridať?

V školskom roku sme prešli najväčšou generačnou výmenou, prišli noví herci a herečky... Po dlhšom rozbehu sme začali pracovať na inscenácii Cisárovnej nové šaty. Andersenovu rozprávku sme poňali netradične, odohráva sa na módnej prehliadke. Snažíme sa zistiť, prečo sa ľudia radi pekne obliekajú a predvádzajú. Prečo chcú byť výnimoční za každú cenu? Výsledok sa zatiaľ javí veľmi sľubne.

LDO bábky marionety

Bábkarské oddelenie

Alica

Sledujte plagáty v meste a našu www stránku!

Inscenácie DDS IMRO

Šk.rok: 2015/2016

Alica (autorské predstavenie na motívy L. CARROLLA Alica v krajine zázrakov) , DS IMRO, réžia MgA. Oľga Banincová
Postup na Krajskú prehliadku Thália pod Bojnickým zámkom v kategórii divadlo mladých v Prievidzi