Panel používateľa

Výtvarný odbor

Na štúdium vo výtvarnom odbore je možné prijať žiakov, ktorí na prijímacích skúškach výtvarným prejavom preukážu určitú mieru nadania a talentu. Žiak je zaradený do ročníka s ohľadom na jeho vek a schopnosti.

Štúdium sa nečlení na predmety. Zahŕňa disciplíny plošné (kreslenie, maľovanie, grafika, fotografia, 2D dizajn,...), priestorové (modelovanie, skulptúra, objekt, 3D dizajn, architektúra,...), intermediálne (kombinácia médií, inštalácia,...), akčné (performancia, happening, sociálna plastika,...) aj multimediálne (video, elektronické médiá, zvukové umenie,...). Primerane veku je žiakom sprístupňované historické i novodobé umenie. Disciplíny a činnosti sa môžu v rámci jedného vyučovania prelínať, alebo dopĺňať. Žiakovi má byť umožnené spoznať v priebehu štúdia celú šírku výtvarných disciplín a postupne sa profilovať podľa svojho nadania a záujmu. Jednotlivé výtvarné činnosti podliehajú hodnoteniu a klasifikácii.

ZUŠ IWK poskytuje vzdelanie v týchto formách štúdia:

PREDPRÍPRAVNÁ VÝTVARNÁ VÝCHOVA

Tvorivé dielne pre deti od 3 do 4 rokov s rodičmi.
PVV je zameraná na hravé laborovanie a prvé kontakty dieťaťa s výtvarnou činnosťou. Má najviac 2 ročníky.

PRÍPRAVNÉ ŠTÚDIUM

Prípravné štúdium je určené pre nadané deti v predškolskom veku (od 5 rokov). Zahŕňa plošné i priestorové výtvarné činnosti s dôrazom na spontánny detský výtvarný prejav. Je realizované v spolupráci s materskými školami v Považskej Bystrici.

ZÁKLADNÉ ŠTÚDIUM I. STUPEŇ

Prvá časť I. stupňa základného štúdia zodpovedá veku 7 až 10 rokov (1.- 4. ročník ZŠ). Žiaci sú prijímaní na základe absolvovania prípravného štúdia, alebo na základe prijímacej skúšky. Osvojujú si základné procesy, prostriedky a techniky plošných, priestorových i akčných výtvarných disciplín, zoznamujú sa s multimédiami. Primerane veku je žiakom sprístupňované historické i novodobé umenie.
Druhá časť I. stupňa základného štúdia zodpovedá veku 11 až 15 rokov (5.- 9. ročník ZŠ). Žiaci sú prijímaní na základe absolvovania prvej časti I. stupňa základného štúdia, alebo na základe prijímacej skúšky. Štúdium obsahuje všetky výtvarné disciplíny. Proporcionalitu jednotlivých zložiek volí učiteľ na základe podmienok školy a schopností žiakov v súlade so ŠkVP. Žiaci sa oboznamujú s dejinami umenia, s novodobými i súčasnými tendenciami.

ROZŠÍRENÉ ŠTÚDIUM I.

Štúdium obsahovo zodpovedá druhej časti I. stupňa základného štúdia, ale má väčšiu časovú dotáciu (6 x 45 minút). V praxi to znamená, že okrem bežného vyučovania, 3 x 45 minút, majú žiaci možnosť intenzívnejšieho štúdia v oblasti počítačovej grafiky, keramiky, kresby, šperku, fotografie, odevného a textilného dizajnu, ďalších 3 x 45 minút.
Je určené najmä žiakom, ktorí sa pripravujú na talentové skúšky na strednú umeleckú školu.

ZÁKLADNÉ ŠTÚDIUM II. STUPEŇ

Štúdium zodpovedá stredoškolskému veku, t.j. 16 až 19 rokov. Žiaci sú prijímaní na základe absolvovania I. stupňa základného, alebo rozšíreného štúdia, alebo na základe prijímacej skúšky. Štúdium sa špecializuje na média, alebo disciplíny podľa zamerania žiaka – dôraz je kladený na koncepčné myslenie, tvorivosť, zručnosti, informovanosť o aktuálnych tendenciách umenia a na samostatné projekty.

ROZŠÍRENÉ ŠTÚDIUM II.

Štúdium obsahovo zodpovedá II. stupňu základného štúdia, ale má väčšiu časovú dotáciu (6 x 45 minút). Žiaci majú možnosť sa dôkladnejšie venovať zvolenému médiu, alebo disciplíne. Je určené najmä žiakom, ktorí sa pripravujú na talentové skúšky na vysokú školu v študijných odboroch výtvarné umenie, dizajn, reštaurovanie, či architektúra, alebo majú záujem o intenzívnejšie štúdium v oblasti počítačovej grafiky, keramiky, kresby, šperku, fotografie, odevného a textilného dizajnu.

ŠTÚDIUM PRE DOSPELÝCH

Individuálny študijný program v rámci skupinového vyučovania zameraný na prehĺbené štúdium výtvarných disciplín s cieľom samostatnej tvorby. Príprava na amatérsku tvorbu.

Každý stupeň štúdia je ukončený verejnou prezentáciou – výstavou v priestoroch školy. Základné štúdium ( I. a II. stupeň) a rozšírené štúdium ( I. a II.) sú ukončené aj záverečnou skúškou.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti